You are currently viewing Jak zmienić okładkę Rolki?

Jak zmienić okładkę Rolki?

W idealnym świecie planowałabym cały content z dużym wyprzedzeniem. Miałabym też zawsze  mnóstwo czasu na przygotowanie materiałów. No i publikowałabym tylko rzeczy idealnie dopracowane. Ale nie funkcjonuję w idealnym świecie – i wcale nie przeszkadza mi to działać. Ostatecznie praca i media społecznościowe to tylko część życia. Choćbyśmy starali się nie wiem jak, czasami coś pójdzie nie tak, jak zaplanowaliśmy. Przeoczyliśmy błąd, obraz źle się wyświetla, chcemy ujednolicić serię treści, żeby zwiększyć ich rozpoznawalność. Super, jeśli nie trzeba kasować już opublikowanych materiałów, a można coś zedytować. Dziś jedna z takich sytuacji: instrukcja jak zmienić okładkę Rolki. Bo tak, można to zrobić nawet już po opublikowaniu Reelsa!


Z tego wpisu dowiesz się:


Okładka Rolki – co to takiego Instagramie

Zanim przejdę do części praktycznej, kilka słów o samych okładkach. To taka techniczna kwestia, o której nie zawsze się mówi, a uważam, że jest bardzo ważna. Można porównać ją do okładek Wyróżnionych Stories (Highlights) lub pierwszego kafelka posta w formie karuzeli.

Dość trafne jest też porównanie do miniaturek filmów na YT. To jeden z kadrów z nagrania (domyślnie pierwszy, ale możemy też wybrać inny) lub wgrany w procesie publikowania (albo później) specjalnie zaprojektowany obrazek. Jako okładkę możemy wykorzystać planszę z samym napisem, grafikę, kolaż czy zdjęcie – w dowolnej konfiguracji.

Okładka Rolki wyświetli się na profilu, ale też wszędzie tam, gdzie Rolka będzie widoczna jako osobny byt – w feedzie Reelsów pod konkretnym hashtagiem i pod wykorzystanym utworem muzycznym.

Dlaczego czasami warto zmienić okładkę Rolki

Okładki Reelsów to wbrew pozorom dość obszerny temat. Jeden z detali, który wspiera spójność profilu i pomaga wyróżnić poszczególne materiały. W e-booku Korki z Insta: Reels poświęciłam okładkom cały rozdział.

Przygotowana i ustawiona specjalnie lub przypadkowa, JAKAŚ okładka i tak pojawi się w każdej Rolce. W zależności od tego, co wybierzemy na etapie wgrywania materiału, będzie to albo losowy kadr, albo wybrany przez nas obraz. Domyślnie to po prostu pierwsze ujęcie nagrania. Przy Rolkach typowo rozrywkowych nie ma to może większego znaczenia. Ale już przy edukacyjnych czy tworzących serie lub cykle, przemyślana okładka może stanowić znak rozpoznawczy, wizytówkę.

Jak zmienić okładkę Rolki – instrukcja krok po kroku

Jeżeli już po publikacji chcesz zmienić okładkę, możesz to zrobić dość prosto w kilku krokach.

  1. Przygotuj okładkę, na przykład zawierającą napisy, logo czy grafikę i wgraj ją do swojego telefonu. Jeśli projektujesz ją w telefonie, zapisz plik w rolce aparatu.
  2. Otwórz Reelsa, którego okładkę chcesz zmienić.
  3. Z menu u dołu po prawej stronie wybierz trzy kropki.
  4. Kliknij w opcję Zarządzaj.
  5. W kolejnym menu kliknij polecenie Edytuj.
  6. Pojawi się karta Edytuj informacje, w jej górnej części widoczna jest miniaturka Rolki z napisem (w zależności od telefonu) W tle lub Edytuj  – kliknij w obrazek.
  7. Pojawią się dwie opcje – wybór kadru z opublikowanej Rolki lub Dodanie obrazu z rolki aparatu (czyli zasobów telefonu). Wybierz nową okładkę i kliknij Gotowe – po prawej stronie na górze.


Jak zmienić okładkę Rolki i o czym pamiętać

Jeśli chcesz zmienić okładkę Rolki, to z pewnością z jakiegoś konkretnego powodu. Jednym z nich jest chęć nadania spójnego charakteru materiałom opublikowanym w profilu. O czym wówczas pamiętać? Przede wszystkim o funkcjonalności. Na okładce warto zadbać o czytelność – żeby faktycznie stanowiła zachętę do obejrzenia Reelsa. 

W tym celu polecam, aby szczególnie zwrócić uwagę na te kwestie:

  •  wybór odpowiedniej czcionki – im prostszy krój pisma i większe litery, tym lepiej,
  •  kontrast kolorystyczny  – czyli zestawienie kolorów, które mocno się od siebie odróżniają, ale nadal do siebie pasują,
  • układ graficzny – kluczowe elementy powinny znaleźć się na środku (w takim samym odstępie od góry i od dołu), między innymi dlatego, że ten właśnie fragment widoczny jest w siatce profilu, inne rozmieszczenie tekstu czy elementów graficznych sprawi, że okładka w tym miejscu nie spełni swojego zadania.

Projektując okładkę Rolki, pamiętaj, że powinna mieć takie same proporcje, jak wideo – czyli 9:16. Mimo że nie we wszystkich miejscach będzie widoczna w całości.

Możesz zmienić okładkę Rolki i zadbać o inne detale swoich Reelsów

W kontekście Reelsów najwięcej mówi się oczywiście o wideo i muzyce, bo to kluczowe elementy Rolek. Ale na zasięgi wpływ mają nie tylko dynamiczne nagranie i fajna nutka. Omawiane tu okładki to też nie koniec tematu. 

Na blogu znajdziesz cały osobny wpis o tym, jak poprawić zasięgi Rolek na Instagramie. Dowiesz się z niego między innymi, jakie elementy warto dodawać do wideo, gdzie udostępniać materiały i jak strategicznie podejść do tworzenia Rolek.


Cześć, jestem Ola.

Uczę, jak przyciągać nowych obserwujących i zatrzymać ich na dłużej. Swoją wiedzą dzielę się tu na blogu oraz publikując na moim koncie IG tzw. korki z Insta. Jestem też autorką kultowej serii e-booków Korki z Insta.

W czym mogę Ci pomóc?