You are currently viewing Kto widzi moje Rolki na Instagramie? Reels IG i typy kont

Kto widzi moje Rolki na Instagramie? Reels IG i typy kont

W zależności od tego, do czego służy Ci Twoje konto na Instagramie, możesz się zastanawiać, kto faktycznie ogląda publikowane tam treści. A ponieważ ostatnie lata upływają nam głównie pod znakiem wideo, często pojawia się pytanie: Kto widzi moje Rolki na Instagramie? Jeśli też je sobie zadajesz, mam dla Ciebie odpowiedzi.


Czego dowiesz się z tego wpisu:


Dostępność Rolki na Instagramie

Rolki stały się przepustką do większych zasięgów. Twórcy aplikacji Instagram wyraźnie dali do zrozumienia, że to format, dzięki któremu można nie tylko uatrakcyjnić przekaz dla dotychczas obserwujących, ale i łatwiej trafiać do nowych odbiorców. 

Przede wszystkim stworzyli dla Rolek osobny feed. Zmienili również interfejs aplikacji tak, by maksymalnie ułatwić tworzenie tego formatu. Możesz przejść do działania w podstawowym widoku profilu, w poszczególnych Reelsach, na kartach utworów. Co później? Czy faktycznie zawsze tak łatwo trafić do kolejnych użytkowników? Dziś zostawiamy temat jakości wideo i skoncentrujemy się na właściwościach Twojego profilu.

W praktyce jedna czy dwie decyzje w ustawieniach konta mogą determinować ułatwienia lub ograniczenia w docieraniu do nowych osób. Kluczowe jest to, czy masz konto publiczne czy prywatne.

Mam konto publiczne – kto widzi moje Rolki na Instagramie?

Konto publiczne jest domyślne, gdy zakładasz nowy profil na IG. Jeśli tego nie zmienisz, Twoje Rolki będą widoczne bez ograniczeń. Pojawią się przede wszystkim w feedzie Reels, a jeśli zaznaczysz taką opcję przy publikacji, również w Aktualnościach.

Dodatkowo, jeśli wykorzystasz konkretny utwór, Rolka wyświetli się na jego karcie. Będzie można ją również wywołać poprzez kliknięcie wykorzystanych hashtagów lub efektów.

Użytkownicy mogą bez ograniczeń oglądać i udostępniać Twoje Rolki opublikowane na koncie publicznym. Nieco inaczej rzecz się ma z remiksowaniem. Tę opcję możesz wyłączyć w poszczególnych Reelsach lub na stałe, w ustawieniach konta.

Konto publiczne i prywatne na IG – jakie są ograniczenia?

Aby zmienić konto na prywatne, musisz otworzyć menu w profilu, wybrać Ustawienia i prywatność, kliknąć Prywatność konta i aktywować opcję Konto prywatne. Ważna uwaga: konta biznesowe (firmowe) nie mogą być prywatne. Zatem Rolki, które udostępniasz w profilu na koncie firmy, będą zawsze widoczne tak, jak opisałam to powyżej.

Jeśli z jakiegoś powodu zależy Ci, by konto nie było widoczne dla osób spoza grona obserwujących, musisz zmienić je na konto zwykłe, a w kolejnym kroku na prywatne. Pamiętaj jednak, że stracisz wówczas dostęp do narzędzi biznesowych.

Mam konto prywatne – kto widzi moje Rolki na Instagramie?

Natomiast jeśli Twoje konto jest prywatne, to dostęp do wszystkich Twoich treści (w tym Rolek) mają osoby, które obserwują Twój profil, tzw. zatwierdzeni obserwujący. Jeśli konto od początku było prywatne, zapewne każda osoba chętna obserwować Twój profil była przez Ciebie osobiście zatwierdzona.

Jeśli konto stało się prywatne po pewnym czasie, w gronie obserwujących mogą znajdować się osoby, których nie znasz osobiście lub nawet boty. Listę obserwujących konto znajdziesz w profilu, na prawo od zdjęcia/awataru – między liczbą postów a liczbą obserwowanych kont. Możesz usunąć z Obserwujących konta osób, których nie życzysz sobie w tym gronie.

Oglądanie to jedno. Ale co z udostępnianiem? Nawet jeśli ktoś z obserwujących Twoje konto udostępni Twoją Rolkę, nadal będzie ona widoczna jedynie dla osób, które obserwują Twoje konto.Jak sprawdzić, kto obejrzał moją Rolkę na IG

Przyzwyczailiśmy się do tego, że w lewym dolnym rogu Insta Stories wyświetlają się widzowie konkretnego materiału. Po kliknięciu na miniaturkę (widoczne trzy wybrane konta, najczęściej te, które polubiły Relację), można zobaczyć pełną listę kont odbiorców Stories. Ikona z oczkiem to właśnie lista odtworzeń.

Jak to jest w przypadku Reelsów? Otóż nie ma możliwości sprawdzenia, kto dokładnie zobaczył Rolkę. Ale sekcja statystyk jest interesująca i warto tam zaglądać.

Widoczność i statystyki Rolek – ciekawe informacje

Po pierwsze – statystyki Rolek są dostępne dla kont firmowych.

Aby wyświetlić statystyki konkretnej Rolki, trzeba ją odtworzyć i kliknąć przycisk „Wyświetl statystyki” widoczny nad opisem. Można też „tradycyjnie” kliknąć w trzy kropki u dołu, po prawej stronie i wybrać tę samą opcję z pojawiającego się menu.

Nie możemy sprawdzić, kto dokładnie obejrzał naszą Rolkę. Ale znajdziemy tu inną, ciekawą informację – liczbę wyświetleń z podziałem na osoby, które już obserwują profil i te, które tego nie robią.

Po drugie – można publikować Rolki tak, by nie wyświetlały się naszym odbiorcom. Jeśli podczas publikowania nie zaznaczysz opcji Opublikuj w Aktualnościach, Reels będzie widoczny tylko w feedzie Rolek. Czyli nie wyświetli się osobom obserwującym Twój profil „między postami” podczas scrollowania najnowszych publikacji. Będzie widoczny dopiero po wejściu na profil i wybraniu zakładki z Reelsami.

Po trzecie – swoją Rolkę z IG możesz „wyświetlać” również na FB. To opcja dostępna dla pojedynczych lub wszystkich kolejnych Rolek – można to zmienić w ustawieniach konta.
Co ważne – nie jest to tożsame z publikacją Rolki na FB. Twoja Rolka z IG będzie po prostu podpowiadana jako materiał ludziom na FB. Po kliknięciu w nią przejdą na Twój profil na Instagram.

Jak zwiększyć zasięgi Rolek na Instagramie – dowiedz się więcej

Pytania o widoczność Reelsów na IG padają zazwyczaj z dwóch powodów. Pierwszym jest chęć ochrony prywatności. Czasami chcemy utrwalić kawałek życia w tej formie, ale niekoniecznie zależy nam na tym, żeby treści docierały do każdego użytkownika Instagrama, bez kontroli i ograniczeń.

Drugim powodem jest chęć poprawienia zasięgów. Dużo mówi się przecież o tym, że nawet małe konta mogą za pomocą Reelsów docierać do naprawdę wielu osób. Jeśli zastanawiasz się, o co zadbać, żeby poprawić zasięgi Reelsów na IG, zachęcam Cię do przeczytania moich porad na ten temat w tym wpisie.

  • Wszystkie typy kont na Instagramie: osobiste, twórcy czy firmowe, publiczne czy prywatne są bezpłatne.
  • Informacje o konkretnych ograniczeniach widoczności Rolek pochodzą z oficjalnej strony Meta – sprawdź artykuł dotyczący pomocy w teks trawie.
  • Instrukcja dotycząca ustawień publikowania na Facebooku dostępna jest również w oficjalnym serwisie pomocy – zobacz instrukcję.

Cześć, jestem Ola.

Uczę, jak przyciągać nowych obserwujących i zatrzymać ich na dłużej. Swoją wiedzą dzielę się tu na blogu oraz publikując na moim koncie IG tzw. korki z Insta. Jestem też autorką kultowej serii e-booków Korki z Insta.

W czym mogę Ci pomóc?