You are currently viewing Lampy do nagrywania Reels

Lampy do nagrywania Reels

W blogowym cyklu o sprzęcie nie może zabraknąć tekstu o oświetleniu. Przyznaję, że bardzo długo wierzyłam w to, że naturalne światło w zupełności mi wystarczy. Choć niejednokrotnie płatało mi psikusy i sprawiało, że nie byłam zadowolona z efektu. Opracowałam nawet system pracy nad contentem w odpowiednich godzinach, byle tylko uchwycić najlepsze możliwe warunki. Stosunkowo późno przekonałam się, o ile łatwiej jest, gdy to ja mogę wykreować okoliczności do pracy. Zawsze dokładnie takie, jakich akurat potrzebuję. Ale od tamtej chwili lampy do nagrywania Reels to stałe wyposażenie mojego studia.

Więcej przekrojowych i szczegółowych tekstów na temat sprzętu znajdziesz pod tymi linkami:

Natomiast z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Kiedy warto skorzystać z dodatkowego, sztucznego oświetlenia

Z mojego doświadczenia wynika, że sztuczne oświetlenie to prawdziwy game changer. Ma wpływ nie tylko na jakość wideo i ciekawsze efekty wizualne. Przede wszystkim pozwala uniezależnić się od pogody za oknem. No bo co z tego, że zawsze kręcisz we wnętrzach, skoro w zależności od pogody, pory roku, a nawet pory dnia, warunki są diametralnie różne.

Z dodatkowym oświetleniem możesz sprawić, że w swoim domowym studiu będziesz dysponować zawsze takimi samymi warunkami oświetleniowymi. Co jest super szczególnie w sytuacjach, gdy chcesz lub musisz nagrywać o różnych godzinach lub zupełnie innego dnia. Żeby coś dodać, poprawić lub stworzyć serię Reelsów.

Wszystkie moje lampy do nagrywania Reels – bezpłatny poradnik

Z mojej początkowej niechęci do stosowania dodatkowego oświetlenia wyszło jednak coś dobrego. Przetestowałam chyba wszystkie dostępne opcje… żebyście Wy nie musieli. 😉 Co prawda wydałam na to wszystko całkiem sporo kasy, bo przekonywałam się do kolejnych rozwiązań, testując je wszystkie w praktyce. No i dzięki temu z czystym sumieniem stworzyłam przewodnik po sprzęcie, w którym omawiam między innymi różne oświetleniowe narzędzia i gadżety.

Bezpłatny poradnik Kręcimy wideo: przydatny sprzęt pobierzesz z mojej strony. Zamieściłam w nim nie tylko swoje wrażenia, ale również odnośniki do konkretnych modeli, które przetestowałam, nagrywając Reelsy, szkolenia i materiały na YouTube. W aktywnych linkach możesz sprawdzić aktualne ceny.

Baner z napisem Darmowy poradnik Krecimy wideo: przydatny sprzęt jako ilustracja do wpisu pt. Lampy do kręcenia Reels

Lampy do nagrywania Reels – rodzaje

Jak wspomniałam, przetestowałam mnóstwo rodzajów lamp i gadżetów dodających świetlne efekty. Na różnych etapach swojej pracy korzystałam z takich rozwiązań:

  • lampa typu ring,
  • lampa z softboxem,
  • duża lampa studyjna,
  • miecz świetlny RGB,
  • panel LED RGB,
  • lampka RGB Sunset.
Lampy do nagrywania Reels – różne modele na różowym tle

Oczywiście nie wszystko na tej liście to sprzęt, który stosuje się zamiennie. Poszczególne rozwiązania dają różne wyniki. O ich stosowaniu, konfiguracji, ale przede wszystkim zaletach i wadach poszczególnych typów i modeli opowiadam we wspomnianym poradniku Przydatny sprzęt. Myślę, że jeśli stoisz przed wyborem swojej pierwszej lampy do domowego studia, ten przewodnik może się okazać bardzo pomocny!

Czy jedna lampa do kręcenia Rolek wystarczy

Aktualnie korzystam z kilku lamp, w zależności od potrzeb. Często również łączę różne rodzaje oświetlenia, aby osiągnąć konkretny efekt. Mało tego, taka kreatywna zabawa sprawia mi frajdę.

Zdaję sobie sprawę, że każdy dodatkowy sprzęt to koszty, ale też przestrzeń, którą zajmuje. Warto więc do zakupu oświetlenia podejść rozsądnie. Najpierw stawiać na te rozwiązania, które pomogą podnieść jakość nagrań, a dopiero w następnej kolejności zastanawiać się nad fikuśnymi efektami.

Jedna lampa może pomóc, ale nie każdy wybór rozwiąże wszystkie problemy. Kluczowe są pytania z jakiego punktu startujesz i ile jest do poprawienia. No i oczywiście co to za lampa, bo światło światłu nierówne.

O czym warto pamiętać, wybierając lampy do nagrywania Reels

Oświetlenie to taki element wideo, który automatycznie wpływa na jakość nagrania. I choć nie ma „gotowego zestawu”, który sprawdzi się u każdego, warto poświęcić nieco uwagi temu tematowi.

Wybierając sprzęt oświetleniowy, weź pod uwagę:

  • jakie są zastane warunki w miejscu, w którym zazwyczaj nagrywasz,
  • co chcesz osiągnąć, dodając kolejne źródła światła,
  • czy masz miejsce, by przechowywać konkretne modele w miejscu, w którym nagrywasz,
  • jaki masz budżet na zakup lamp.

Polecane przeze mnie na podstawie tych kryteriów modele sprzętu znajdziesz oczywiście w darmowym poradniku.

I pamiętaj, proszę: jak z każdym sprzętem, również z oświetleniem, trzeba nauczyć się pracować. Testowanie, porównywanie i analizowanie efektów to najlepsza droga do tego, by osiągnąć pożądane wyniki. Idealnie, jeśli przed zakupem możesz sprawdzić wybrany lub bardzo podobny sprzęt – pożyczając go od znajomych, z wypożyczalni lub w wynajętym studiu.


W co, oprócz lamp, statywu czy mikrofonu, warto wyposażyć się przed kręceniem Rolek? Z pewnością przydają się strategia, wiedza o tym, jak działają algorytmy i co ma wpływ na to, że oglądający chcą zostać na dłużej.

Jeśli szukasz kompleksowego przewodnika po temacie Reelsów, zachęcam Cię do sięgnięcia po videobook Korki z Insta: Reels, w którym zawarłam mnóstwo teoretycznej wiedzy i praktycznych porad dotyczących wyposażenia, kręcenia i montażu.

Natomiast jeśli szukasz czegoś, co pozwoli Ci poprawić efekty Twoich wideo, to serdecznie polecam inny videobook – Kreatywne wideo: 50 tutoriali z instrukcjami krok po kroku. Przejścia, tricki montażowe, porady dotyczące muzyki, dokładne wskazówki, jak wykorzystywać opcje w aplikacji do montażu. Możesz zacząć działać od zaraz!


Cześć, jestem Ola.

Uczę, jak przyciągać nowych obserwujących i zatrzymać ich na dłużej. Swoją wiedzą dzielę się tu na blogu oraz publikując na moim koncie IG tzw. korki z Insta. Jestem też autorką kultowej serii e-booków Korki z Insta.

W czym mogę Ci pomóc?