You are currently viewing Mikrofon do nagrywania Reels

Mikrofon do nagrywania Reels

Gdy pada hasło o dźwięku w Rolkach, myśli automatycznie uciekają do muzyki. I rzeczywiście, muzyka stanowi bardzo ważny element Reelsów. Ale warto pamiętać, że część publikacji to tzw. Rolki gadane. Osoba widoczna na ekranie i mówiąca do obiektywu to ten dźwięk, którego jakość może zaważyć na finalnym efekcie. Mówi się o tym zdecydowanie rzadziej niż o oświetleniu czy choćby dynamice przejść, ale z mojego doświadczenia wynika, że w tym względzie można dość łatwo i szybko poprawić  niedociągnięcia. Mikrofon do nagrywania Reelsów to nie jest obszerny temat. Ale uznałam, że istotny i wart poruszenia  w blogowej serii o sprzęcie.

W tym cyklu znalazły się też osobne wpisy o lampach, statywach oraz tekst o sprzęcie dla początkujących. Sprawdź je na blogu:

 Natomiast z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Czy mikrofon jest konieczny do nagrywania Reels

Podstawowe pytanie brzmi: czy w Twoich Rolkach w ogóle pojawia się Twój głos? Jeśli do swoich wideo podkładasz na etapie montażu tylko utwory z biblioteki muzyki, mikrofon to zbędny gadżet.

Natomiast jeśli Twój content opiera się choć w części na mówieniu „do kamery”, polecam dodać do listy podstawowego wyposażenia bezprzewodowy mikrofon. Dzięki temu drobiazgowi możesz testować różne ujęcia, stawać nieco dalej od telefonu – bez szkody dla jakości dźwięku.

Mikrofon i inne narzędzia do nagrywania – bezpłatny poradnik o sprzęcie

O mikrofonach i pozostałym wyposażeniu osoby kręcącej Rolki stworzyłam miniporadnik Kręcimy wideo: Przydatny sprzęt. Omawiam w nim to, co w przeszłości stosowałam i co aktualnie mam w swoim studiu.

Piszę wprost, co i do czego mi się sprawdziło i jakie efekty osiągnęłam, korzystając z tych sprzętów i gadżetów. No i podaję konkretne nazwy i modele wraz z linkami do sklepów, w których można je kupić. Mój poradnik jest bezpłatny, dostępny na tej stronie.

A może wystarczy mikrofon w telefonie?

Owszem, w wielu przypadkach mikrofon wbudowany w telefonie wystarczy. O ile podczas nagrywania nie poruszasz się za bardzo, nie oddalasz od telefonu, a warunki dźwiękowe w miejscu, w którym filmujesz, są przyzwoite. Telefon bardzo często „zbiera” każdy hałas z tła – a to ciężarówkę przyjeżdżającą za oknem, a to wirującą akurat pralkę u sąsiada.

Nawet jeśli jakość dźwięku tych nagrań wydaje Ci się zadowalająca, dobry bezprzewodowy mikrofon może ją jeszcze poprawić. Ale o tym trudno się przekonać bez przetestowania i porównania.

Mikrofon do nagrywania Reels – różne modele na różowym tle

Jak wybrać mikrofon do nagrywania Reels

Opcji jest kilka, a do powszechniejszych – i często dających całkiem niezłe efekty – należą słuchawki zintegrowane z mikrofonem.

Natomiast mikrofon bezprzewodowy, choć poszczególne modele nie różnią się między sobą znacząco wizualnie, może bardzo pomóc, a może nie poprawić absolutnie niczego. Najtańsze mikrofony bezprzewodowe można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Ale tych nie tylko nie polecam – po prostu je odradzam.

W poradniku Przydatny sprzęt podaję modele dla osób dysponujących średnim i nieco większym budżetem. W aktywnych linkach sprawdzisz aktualne ceny. I tak, w tym przypadku kryterium ceny uważam za istotne – schodzenie poniżej pewnej kwoty to rezygnacja z jakości. Zwracam też uwagę na pewien techniczny aspekt, który warto zweryfikować przed zakupem, aby wszystko działało bez zarzutu.


Co oprócz mikrofonu? Sprawdź również wpisy o statywach, lampach i innym przydatnym sprzęcie, gdy zaczynasz kręcić Rolki.

A jeśli szukasz kompleksowego poradnika, dzięki któremu zrozumiesz Rolki i zaczniesz kręcić jakościowe wideo, polecam mój videobook Korki z Insta: Reels. Znajdziesz w nim teorię, praktyczne wskazówki oraz zestaw tutoriali z instrukcjami krok po kroku – w formie filmików i tekstów.


Cześć, jestem Ola.

Uczę, jak przyciągać nowych obserwujących i zatrzymać ich na dłużej. Swoją wiedzą dzielę się tu na blogu oraz publikując na moim koncie IG tzw. korki z Insta. Jestem też autorką kultowej serii e-booków Korki z Insta.

W czym mogę Ci pomóc?