You are currently viewing Screencast. Jak nagrać ekran telefonu i ciekawie go wykorzystać

Screencast. Jak nagrać ekran telefonu i ciekawie go wykorzystać

Nie przestaje mnie zadziwiać, jak wiele rzeczy można dziś zrobić telefonem. Bardzo doceniam, że w smartfonie mam aż tyle opcji. Różne formy płatności, platformy streamingowe z serialami, podcasty, apki do treningów. No i oczywiście możliwość robienia zdjęć oraz nagrywania i edycji wideo – i to naprawdę niezłej jakości. Próg wejścia do tworzenia ciekawych wideo jest dziś o wiele niższy niż 10 lat temu. Bez góry sprzętu i drogich programów do montażu i obróbki możesz stworzyć coś naprawdę interesującego. Jednym z bardziej efektownych pomysłów jest wykorzystanie dynamicznej zawartości swojego telefonu. Opowiem Ci, jak krok po kroku nagrać ekran telefonu – czyli zrobić screencast. I – jak zawsze – podpowiem, do czego wykorzystać taki materiał.

Z tego wpisu dowiesz się między innymi:

Jak nagrać ekran telefonu za darmo i bez dodatkowych aplikacji

Jeśli stawiasz w świecie wideo swoje pierwsze kroki, być może przytłaczają Cię wyskakujące z każdej strony informacje o aplikacjach, filtrach, koniecznej transkrypcji i kolejnych opcjach montażu. Spokojnie! Aby nagrać ekran telefonu potrzebujesz jedynie… telefonu. Każdy w miarę nowy smartfon ma tę funkcję w systemie.

No właśnie. Sam proces nagrywania różni się w zależności od systemu operacyjnego – czyli od tego, czy masz telefon z Androidem czy iPhone’a. Ale w obu przypadkach jest niezwykle prosty. Opiszę każdy z nich osobno. Jednak dla porządku dodam, że oczywiście w różnego typu aplikacjach funkcja nagrywania ekranu również jest dostępna. Sama wypróbowałam ją na przykład w darmowej aplikacji XRecorder.

Jak nagrać ekran telefonu – Android

Sam fakt, że telefon jest „na Androidzie” nie oznacza, że wszystkie narzędzia w nim zawsze wyglądają tak samo. Różne marki, a nawet różne modele tego samego producenta, mogą się od siebie różnić. Dlatego przyjrzyj się uważnie poszczególnym funkcjonalnościom. Nawet jeśli nazywają się nieco inaczej, z dużym prawdopodobieństwem są we wskazanym miejscu. Albo tuż obok. 😉

Aby nagrać ekran telefonu z systemem Android:

  1. Otwórz menu wysuwane z góry – to, w którym szybko możesz włączyć między innymi Bluetooth, wi-fi czy latarkę.
  2. Wyszukaj ikonę podpisaną Nagrywanie ekranu lub Rejestrator ekranu – zazwyczaj jest w drugiej lub trzeciej grupie funkcji, po przesunięciu ekranu w lewo lub w dół.
  3. Kliknij w ikonkę i – jeśli są dostępne – wybierz preferowane opcje dotyczące np. dźwięku czy rejestrowania dotknięć ekranu.
Zrzuty z ekranu telefonu z systemem Android ze wskazówkami, gdzie kliknąć, aby włączyć Rejestrowanie ekranu

Jak nagrać ekran telefonu – iPhone

W telefonach z iOS’em, czyli w iPhone’ach sprawa jest równie prosta. Jeśli korzystasz ze smartfona od Apple, sprawdź, czy masz włączoną funkcję nagrywania ekranu. Zrobisz to w Centrum sterowania, czyli menu wysuwanym z dołu ekranu.  Jeśli nie widzisz tam ikony z okrągłym, obramowanym przyciskiem, musisz dodać tę funkcję do podręcznego menu. W tym celu:

  1. Otwórz Ustawienia.
  2. Znajdź na liście Centrum sterowania.
  3. Kliknij – otworzysz listę narzędzi. Jeśli w sekcji Wyświetlane narzędzia nie ma opcji Nagranie z ekranu, wyszukaj ją poniżej, w sekcji Więcej narzędzi i dodaj do Centrum, klikając zielony plusik. 
Zrzuty z ekranu telefonu z iOS ze wskazówkami, jak dodać przycisk nagrywania ekranu do Centrum sterowania

Teraz nagrywanie wymaga już dosłownie dwóch kliknięć.

  1. Otwórz Centrum sterowania, wysuwając je z dołu ekranu.
  2. Kliknij w ikonkę okrągłego obramowanego przycisku.
Zrzuty z ekranu iPhone'a ze wskazówkami, którym przyciskiem włączyć nagrywanie ekranu i jak wygląda przycisk, gdy nagrywanie trwa

Jak nagrać ekran telefonu – i do czego wykorzystać screencast

Nagranie telefonu można wykorzystać na dwa sposoby:

  •  wmontować nagrany materiał jako jeden z elementów dłuższego wideo,
  • umieścić go jako obraz w obrazie, na przykład jako coś, co ogląda postać w „głównym” wideo.

Ta prosta funkcja może przydać Ci się w bardzo wielu rodzajach nagrań. Dlatego warto ją poznać i przećwiczyć. Moim zdaniem niezwykle efektownie wykorzystasz ją, jeśli tworzysz:

  • Reelsy biznesowe: szczególnie, gdy chcesz zaprezentować swój produkt (e-book, kurs, tutorial) na ekranie i pokazać, jak wygląda w środku, przedstawić opinie albo zaprezentować ofertę swojego sklepu;
  • Reelsy edukacyjne: materiały do nauki wkomponowane w ciekawe tło pozwolą zaintrygować odbiorców;
  • Rolki podróżnicze: proces planowania wyjazdu, nawigacje, mapy urozmaicą nawet najpiękniejsze ujęcia z odległych miejsc i będą świetnym przerywnikiem dla pocztówkowych ujęć.

Jak ciekawie wykorzystać screencast – pomysły Wild rocks

Sama również wykorzystuję nagrywanie ekranu w swoich Reelsach.
Klikając w poszczególne obrazki, możesz obejrzeć w całości Reelsy, z których pochodzą screeny.

Jak nagrać ekran telefonu i tworzyć kreatywne wideo

Czasami taki prosty trik działa bardzo efektownie i zamienia zwykłą Rolkę w fajne, dynamiczne wideo, które od pierwszej sekundy przyciąga uwagę. Pomysły na kolejne wykorzystania przyjdą, gdy zaczniesz bawić się screencastem. Jeśli dopada Cię twórcza posucha, sprawdź koniecznie moje polecenia w tekście Gdzie szukać inspiracji na Reelsy.

Polecam też tematyczne zestawienia pomysłów na Reelsy biznesowe oraz wakacyjne.

Natomiast jeśli oprócz samych inspiracji szukasz praktycznych wskazówek dotyczących obróbki i montażu, mam coś jeszcze. Specjalnie z myślą o osobach, które chcą działać z Rolkami, stworzyłam interaktywny e-book Kreatywne wideo: 50 tutoriali. Znajdziesz tam ciekawe przejścia, tricki z napisami, proste sposoby na wykonanie animacji poklatkowej. Nie zabrakło również pomysłów na wykorzystanie screencastu. Oprócz tekstowych instrukcji każdy z pomysłów na Rolkę uzupełniłam o nagranie. Dzięki temu wiesz, w co kliknąć i jak sprawnie poruszać się w aplikacji do montażu. To najpraktyczniejszy z moich e-booków, który umożliwi Ci tworzenie ciekawych Reelsów w zasadzie natychmiast.


Cześć, jestem Ola.

Uczę, jak przyciągać nowych obserwujących i zatrzymać ich na dłużej. Swoją wiedzą dzielę się tu na blogu oraz publikując na moim koncie IG tzw. korki z Insta. Jestem też autorką kultowej serii e-booków Korki z Insta.

W czym mogę Ci pomóc?