You are currently viewing Gdzie szukać inspiracji na Reelsy?

Gdzie szukać inspiracji na Reelsy?

Przeglądanie Rolek potrafi wciągnąć jak dobry serial. Ale praktycznie każdy, kto od oglądania chce przejść do nagrywania, czasami wpada we frustrację. Zniechęcenie i marazm pojawiają się z różnych powodów. Najczęściej, niestety, przez porównywanie się do innych. Trochę to rozumiem – byłabym nieszczera, twierdząc, że nie miewam słabszych momentów. Zawsze znajdzie się ktoś, kto ma lepszy sprzęt do kręcenia, cały zastęp pomocników do pracy. Ale po ponad 300 nakręconych, zmontowanych i opublikowanych Rolkach mam już swoją podręczną apteczkę na takie sytuacje. A w niej kilka sprawdzonych sposobów i odpowiedzi na pytanie, gdzie szukać inspiracji na Reelsy.


Z tego wpisu dowiesz się:


Gdzie szukać inspiracji na Reelsy – i jak to robić

Gdybym miała krótko powiedzieć, JAK szukać inspiracji, stwierdziłabym pewnie, że sprawnie i mądrze.  Proste, prawda? 😉 Ale pod tymi dwoma hasłami kryją się ostrzeżenia. Przede wszystkim przed chęcią ciągłego odkładania startu własnego działania. Warto mieć je w pamięci, bo pomysłów szukamy zazwyczaj, przeglądając Rolki, a tu – jak już ustaliliśmy, łatwo się zatracić.

Polecam też wypracowanie własnego systemu gromadzenia inspiracji. W zależności od tego, skąd pochodzi pomysł i w jakiej formie do Ciebie przychodzi, sposoby mogą być różne. Lub może być ich kilka. Czy – mówiąc o źródle inspiracji – mam na myśli miejsca inne niż Instagram? Tak!

Gdzie szukać inspiracji na Reelsy – i jak je zapisywać

Jeśli pomysł na własny content pochodzi z oglądanych Rolek, w aplikacji mamy możliwość zapisania samego Reelsa i zapisania muzyki. Ja robię przeważnie obie te rzeczy.

Ale pomysły mogą pojawiać się również poza Instagramem, ba! nawet poza internetem. I fajnie jest wyrobić sobie nawyk ich zapisywania. Na przykład w notatniku w telefonie, w specjalnym folderze na zdjęcia i screenshoty, ale takiemu dedykowanemu właśnie pomysłom, żeby maksymalnie ułatwić sobie później ich odszukiwanie. Niezłym sposobem jest też papierowy notes i szkicowanie jakichś wstępnych ujęć. Sama robiłam to kiedyś, planując posty w siatce Instagrama. Moja kreatywność podczas takich „ćwiczeń” mocno wzrastała.

Gdzie szukać inspiracji na Reelsy – i jak pozbywać się wątpliwości

Gdy pojawia się temat inspiracji, zaraz w kolejce ustawiają się pytania o granice tego inspirowania. Jeszcze kultura remiksu czy już plagiat? Czerpanie z czyichś pomysłów jest w obrębie Rolek dopuszczalne, akceptowane, a nawet pożądane.

Chciałabym być tylko dobrze zrozumiana. Nie mówię o sytuacjach, w których ktoś, przygotowując edukacyjną Rolkę z merytorycznym tekstem, skopiuje 1:1 treść od innego twórcy i zrobi wszystko kropka w kropkę. To już nie jest inspiracja.

Ale muzyka, przejścia, układ ujęć – to wszystko, nawet zrobione „tak samo” da nieco nowy efekt dzięki temu, że postać, sceneria, wykorzystane rekwizyty będą Twoje. To jest inspiracja. I na tym przecież opierają się szablony dostępne w aplikacji i wszystkie tutoriale. Sama też je przygotowuję i zachęcam moich odbiorców do wykorzystywania sprawdzonych rozwiązań. Cieszę się za każdym razem, gdy ktoś wykorzystuje któryś z tych pomysłów.



Gdzie szukać pomysłów na Reelsy – moje sprawdzone źródła

Przejdźmy do konkretów i odpowiedzi na pytanie, gdzie szukać inspiracji do tworzenia Rolek. Zacznę od krótkiego i niby oczywistego stwierdzenia, ale od razu też wyjaśnię, dlaczego. Chcę też powiedzieć, że inspiracje mogą dotyczyć bardzo różnych aspektów Reelsów: muzyki, przejść, estetyki, dynamiki, tematów. W zależności od tego, w jakiej branży działasz, możesz szukać innego rodzaju natchnienia.

  • Oglądanie Rolek na Insta – ale „z głową”!

To ten oczywisty punkt, ale wspominam o nim na początku, żeby dodać coś istotnego. Mianowicie żeby czerpać przyjemność z oglądania Rolek i inspirować się nimi, bez fiksowania się na tym, że pewne sprawy są dla Ciebie nieosiągalne. Łatwo popaść w marazm, bo nie masz drona, studia i ekipy pomocników do kręcenia i montowania. Czy to powód, dla którego nie możesz zrobić świetnego Reelsa z podróży? Nie!

Szukając inspiracji, staraj się nie znajdować powodów do dołowania siebie. Może ze wspaniałej Rolki z Malediwów wykorzystasz pomysł na sekwencję zmieniających się bliskich i dalekich ujęć albo nastrojową muzykę – i pokażesz jakąś nadbałtycką plażę?

  • Trendy z Twojej branży i kreatywne wykorzystanie innych branż

omyśl, blisko jakich branż działasz? Jakie zawody, przedmioty, usługi uzupełniają Twoją tematykę? Zaobserwuj profile z tych branż i oglądaj to, co publikują. Przykłady uzupełniających się branż? Proszę bardzo.

– fotografia ślubna / florystyka / organizacja wesel / dekoracje i wystrój wnętrz / beauty (fryzjerstwo i makijaż);

– kulinaria / zdrowe odżywianie / zero waste / ceramika / organizacja przestrzeni, np. kuchni.

  • TikTok

Ten trop jest o tyle ciekawy, że Instagram Reels to taka „inspiracja” z TikToka. Krótkie, dynamiczne wideo z muzyką lub/i głosem lektora pojawiły się najpierw na chińskiej platformie społecznościowej. I choć kojarzone są przede wszystkim z tanecznymi wyzwaniami i contentem robionym dla i przez nastolatków, można tam znaleźć sporo treści z przeróżnych branż i tematów.

Inspiracja poza internetem

  • Oderwanie wzroku od telefonu

Brzmi jak banał? Może trochę. Ale działa! Następnym razem jadąc komunikacją miejską, czekając w kolejce albo siedząc w kawiarni, odłóż telefon i rozejrzyj się wokół siebie. Nie mówię o gapieniu się na ludzi, ale o chwili uważności. Być może poczujesz się nieswojo i z tego dyskomfortu zechcesz… sięgnąć po telefon. Ale wytrzymaj to i zastanów się, na czym polega dynamika tych miejsc, jak działa w nich światło, jaka muzyka oddałaby ich nastrój. I czy jest tam coś, co warto opowiedzieć.

To nie koniec moich propozycji, mam też coś „od siebie”.

Gdzie szukać inspiracji na Reelsy – Wild rocks przychodzi z pomocą

Lubię Reelsy i aktywnie działam z tym formatem od samego początku, gdy pojawił się w Polsce – czyli już dwa lata. Trudno z całą pewnością powiedzieć, ile Rolek nakręciłam, ale myślę, że opublikowałam ponad 300. Są na moim profilu @wild.rocks i w publikacjach różnego typu. Jak wspomniałam wcześniej, spora część tych Reelsów to nie tylko filmiki, ale też tutoriale. Mam w ofercie płatne produkty i ogrom dostępnych za darmo porad.

  • Profil @wild.rocks

To kilkaset Rolek, trików i gotowych pomysłów – czasami tematycznych, ale bardzo często uniwersalnych. Konto na Insta to mój główny kanał komunikacji i staram się, żeby regularnie pojawiały się tam jakieś praktyczne porady dotyczące Rolek – zresztą, często właśnie w formie Reelsa. 😉 Oprócz wizualnych inspiracji znajdziesz u mnie również bardzo praktyczne zagadnienia dotyczące montażu, przydatnych aplikacji, organizowania przestrzeni i warsztatu pracy.

  • Konto kursowe @wild.rocks_reels

Czyli konto pomocnicze dla osób, które kupiły mój produkt – Korki z Insta: Reels. Oprócz rozrastającej się tam kolekcji tutoriali, pięć razy w tygodniu dodajemy z moim zespołem na Insta Stories inspirujące Rolki z przeróżnych branż. A w czwartki publikujemy Reelsy naszej społeczności – to też prawdziwa energetyczna bomba pełna fajnych pomysłów.

  • Videobooki Wild Rocks

Czyli wspomniane już Korki z Insta: Reels oraz Kreatywne wideo: 50 tutoriali. W każdym, oprócz solidnej dawki wiedzy o procesie kręcenia, montowania i strategii, znajdziesz również tutoriale i podpowiedzi, jak wykorzystać określone pomysły. Zapewniam, że sama wielokrotnie kręciłam bez pomocy, a nawet w sytuacjach dalekich od ideału. Dzielę się wiedzą, jak na niewielkiej przestrzeni, w pojedynkę i bez supersprzętu kręcić Rolki, które ludzie chętnie oglądają. No – i mieć w tym wszystkim trochę kreatywnej frajdy.

Również na blogu raz na jakiś czas przygotowuję wpisy z inspiracjami. Sprawdź na przykład te artykuły:


Cześć, jestem Ola.

Uczę, jak przyciągać nowych obserwujących i zatrzymać ich na dłużej. Swoją wiedzą dzielę się tu na blogu oraz publikując na moim koncie IG tzw. korki z Insta. Jestem też autorką kultowej serii e-booków Korki z Insta.

W czym mogę Ci pomóc?


Ten post ma jeden komentarz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.