Reelsy już na dobre wpisały się w atmosferę Instagrama i zaryzykuję stwierdzenie, że wyznaczają teraz rytm tej aplikacji. To dzięki Rolkom można najszybciej i najskuteczniej, w sposób organiczny (bez reklam) docierać do nowych odbiorców. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy czuje się pewnie w formacie wideo. Tematem, który na starcie może mocno przytłoczyć, jest techniczne wyposażenie. Jaki sprzęt do nagrywania Reels dla początkujących wybrać? Czym sugerować się, decydując się na zakup? Które marki i modele są warte swojej ceny?
Ten tekst jest elementem cyklu o sprzęcie. W treści artykułu znajdziesz odnośniki do innych tematycznych odcinków. Pełną listę dostępnych na blogu tekstów o sprzęcie zostawiam też na końcu.
Z tego wpisu dowiesz się między innymi:
- O czym pamiętać od początku tworzenia Rolek.
- Czy więcej narzędzi to zawsze prosta droga do lepszych efektów.
- Czy sprzęt musi być drogi.
- Co wybrać i jak zdecydować o zakupie konkretnych modeli.
- Co oprócz sprzętu ma wpływ na jakość wideo.
Sprzęt do nagrywania Reels dla początkujących – dobra rada na start
Świetną Rolkę można nakręcić telefonem i zmontować w darmowej apce. Ale jeśli Reelsy mają stać się contentem biznesowym lub budować Twoją pozycję na Insta, warto zastanowić się, jak możesz urozmaicić swoje wideo i tchnąć w nie nową jakość.
O jakość finałowej Rolki musimy zadbać już na etapie nagrywania poszczególnych fragmentów. Oświetlenie, odpowiednie parametry, warunki, w których nagrywamy itd. Znaczenie ma to, jak eksportujemy wideo, jakie ustawienia zaznaczymy w telefonie, Instagramie i aplikacji, w której montujemy.
Wiem, że na początku może Ci się wydawać, że praca nad każdą Rolką musi pewnie trwać minimum kilkanaście godzin, żeby wszystko było przynajmniej wystarczające. Dobra wiadomość jest taka, że im więcej trenujesz, tym więcej sprawności nabierasz w działaniu.
Sprzęt jest ważny, ale nie najważniejszy. Trzeba umieć wykorzystywać jego możliwości. Ale przy okazji pamiętać też, że liczy się szereg innych elementów.
Stworzyłam kompleksowy przewodnik dla osób chcących kręcić Rolki. Kliknij w obrazek, aby poznać szczegóły:
Sprzęt do nagrywania Reels dla początkujących – czy więcej znaczy lepiej?
Przede wszystkim namawiam każdego, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z nagrywaniem Rolek, żeby nie traktować bogatej ofert na rynku jako must have na start.
Po pierwsze, trzeba by wydać na to majątek. Po drugie, nie każdy z nas potrzebuje absolutnie wszystkiego – bo i nasze Rolki będą różne. W końcu po trzecie: najczęściej z części sprzętu po prostu nie korzystamy, gdy już zabieramy się za nagrywanie.
Ile kosztuje sprzęt do nagrywania Reels
W kontekście sprzętu do nagrywania Reelsów potwierdza się, że cena nie zawsze przekłada się na jakość. Moim zdaniem głównym kryterium w czasie wybierania konkretnych sprzętów i gadżetów jest ich praktyczność. I nie w ogóle do kręcenia wszystkich rodzajów wideo, ale konkretnie – dla Ciebie. Przeanalizuj swoją sytuację.
- Najistotniejszy jest smartfon – lub używany o wiele rzadziej aparat. To podstawowe narzędzie pracy każdego, kto tworzy Reelsy. Większość z nas i tak ma telefony, ale ich ceny i jakość nagrywania mogą bardzo się różnić. Tu zazwyczaj cena jest wprost proporcjonalna do jakości wideo, które można nagrywać.
- Kręcisz w pomieszczeniu, często od góry? Celuj w porządny statyw i dobre lampy. Duże lampy nie są tanie, ale czasami wystarczy coś mniejszego i tańszego, żeby wyrównać światło w miejscu, w którym kręcisz.
- W swoich wideo mówisz do kamery? W podstawowym wyposażeniu nie powinno zabraknąć mikrofonu. Tutaj też cena idzie w parze z jakością, ale niezły mikrofon to nie musi być wcale bardzo duży wydatek.
- Lubisz wykorzystywać technikę filmów poklatkowych? Bardzo pomocny będzie pilot na Bluetooth. Chyba najtańszy gadżet, z jakiego korzystałam. I jeden z najprzydatniejszych!
Stosunek ceny do jakości, czyli konkretne koszty
Niektóre z wymienionych narzędzi są bardzo tanie. Ale poszczególne opcje mogą się też znacznie różnić ceną. Moim zdaniem nie ma potrzeby inwestowania milionów, przynajmniej na starcie. Zacznij działać i zobacz, czego faktycznie potrzebujesz w swoim procesie. Może w tym konkretnym pomieszczeniu, w którym kręcisz, najistotniejszy będzie dobry zestaw oświetleniowy?
W przygotowanym przeze mnie poradniku Kręcimy wideo: przydatny sprzęt znajdziesz konkretne, przetestowane propozycje. Dzięki aktywnym linkom możesz zobaczyć, jak aktualnie kształtują się ceny sprzętów, które sprawdziły się u mnie.
Sprzęt do nagrywania Reels dla początkujących – co i jak wybrać
Lista dostępnych na rynku narzędzi jest długa. A każdy z nich występuje przynajmniej w kilku wariantach. Aby łatwiej było przebrnąć przez gąszcz możliwości, również na blogu przygotowałam krótkie teksty tematyczne. Omawiam w nich poszczególne sprzęty, których zakup warto rozważyć na starcie.
Zachęcam do przeczytania wpisów o:
- statywach do kręcenia Rolek,
- lampach przydatnych podczas nagrywania wideo,
- mikrofonach i ich wpływie na jakość gadanych wideo.
A w poradniku więcej narzędzi, gadżetów i wniosków.
Czy jakość wideo wynika tylko ze sprzętu?
Temat sprzętu jest istotny i trudno celować w super efekt za każdym razem, licząc tylko na zastane światło i przychylność algorytmu. Jeśli interesują Cię treści związane z nagrywaniem i montowaniem jakościowego wideo, to zachęcam do sięgnięcia po produkty dostępne w moim sklepie.
Co warto wiedzieć o nagrywaniu Reels na początku?
W Korkach z Insta: Reels znajdziesz solidne podstawy teoretyczne i pomysły na ich wykorzystanie w działaniu – z instrukcją krok po kroku. Dowiesz się, skąd brać pomysły na Rolki, jak się przygotować do nagrywania, jak opracować własną strategię publikacji, by Twoje treści były spójne i interesujące dla odbiorców. W videobooku omówiłam również szereg aplikacji do montażu, generowania napisów i oczywiście ustawienia sprzętowe, które wspierają jakość.
Mój drugi videoobook – Kreatywne wideo: 50 tutoriali – to kilkadziesiąt dokładnych instrukcji, jak wykorzystywać przejścia, tricki i pomysły w konkretnych nagraniach. Wszystko rozpisane jest bardzo szczegółowo – dzięki temu będzie zrozumiałe nawet dla osoby początkującej. Każdy tutorial zawiera określenie poziomu trudności, ma podany utwór, pod który został zmontowany Reels, ale przede wszystkim zawiera instrukcję w dwóch wersjach: tekstową i wideo, na której pokazuję dokładnie, gdzie kliknąć w aplikacji i jak ustawić poszczególne parametry, by uzyskać konkretny efekt.
A jeśli już na starcie zastanawiasz się, jak godzić tworzenie Rolek z pracą na etacie, domem, hobby i codzienną bieżączką, to zachęcam Cię też do sięgnięcia po coś jeszcze.
Skondensowane szkolenie Reels dla zarobionych przygotowałam po to, by pomóc Ci stworzyć odpowiednie warunki dla regularnej publikacji Rolek.
Na koniec obiecane linki do szczegółowych wpisów na temat wybranych sprzętów do kręcenia Rolek. Były linkowane w treści powyższego wpisu, ale dla pełnej wygody umieszczam je również tutaj. Sprawdź:
Cześć, jestem Ola.
Uczę, jak przyciągać nowych obserwujących i zatrzymać ich na dłużej. Swoją wiedzą dzielę się tu na blogu oraz publikując na moim koncie IG tzw. korki z Insta. Jestem też autorką kultowej serii e-booków Korki z Insta.