You are currently viewing Jak nagrywać Reelsy od góry

Jak nagrywać Reelsy od góry

Początek mojego konta na Instagramie to w dużej mierze kompozycje flatlay – czyli ujęcia od góry. Mowa oczywiście o zdjęciach, ewentualnie o filmach poklatkowych. Ale okazuje się, że ten trend powraca – i to również w czasie, gdy na Insta na dobre króluje już format wideo. Wydaje się, że kręcenie w ten sposób to proste zadanie. Cóż, dla jednych prostsze, od innych będzie wymagało nieco ćwiczeń. Ale warto odpowiednio się do niego przygotować, głównie pod kątem sprzętu i warunków do nagrywania. Krótko opowiem, jak nagrywać Reelsy od góry – i jak fajnie wykorzystać ten motyw.

Z tego tekstu dowiesz się między innymi:

Zobaczysz też przykłady Rolek nagranych od góry lub wykorzystujących takie ujęcia w montażu.

Po co nagrywać Reelsy od góry

Przede wszystkim flatlay to jest określona stylistyka, estetyka. I dobra kompozycja (lub budowanie jej w czasie trwania wideo), która przyciąga uwagę. Moim zdaniem to jeden z prostszych sposobów, żeby tworzyć ciekawe wideo. To też dobra metoda, by działać w ograniczonych warunkach. Polecam Ci tworzyć Reelsy z ujęciami od góry, szczególnie, jeżeli:

  • nie masz zbyt wiele miejsca do nagrywania,
  • chcesz zaprezentować drobne elementy lub dużo elementów na raz w kadrze,
  • nie czujesz się jeszcze dobrze w montowaniu dynamicznych ujęć wideo, ale chcesz wykorzystać zdjęcia w tym widoku i dodać im energii dzięki pomysłowemu montażowi.

No i oczywiście jeżeli:

  • podoba Ci się ten rodzaj Rolek lub
  • chcesz urozmaicić swoje wideo – ujęcia w tym stylu przeplatane z szerokim planem czy fragmentami, w których widać Ciebie czy inne osoby, dodadzą całości dynamiki.

Chcesz uporządkować wiedzę, dowiedzieć się, jak stworzyć strategię i nagrywać Rolki, które pomogą Ci z obserwujących zrobić kupujących?

Sprawdź interaktywny e-book Korki z Insta: Reels!


Jak wykorzystać wideo nagrywane od góry

Reelsy nagrywane od góry świetnie sprawdzą się w przypadku określonych treści. Szczególnie jeśli:

  • kręcisz tutoriale – dotyczy to oczywiście rzeczy, które faktycznie można tak pokazać, a nie na przykład tapetowania ścian,
  • pokazujesz proces pakowania lub rozpakowywania (coś dla biznesów i dla influencerów),
  • stylizujesz zdjęcia zbiorcze lub porównawcze – dużo wersji tego samego produktu lub zestawienie konkurencyjnych marek,
  •  lubisz estetyczne kompozycje, tworzące określony klimat (tutaj dużą rolę odgrywa też dobrze dobrana muzyka).

Jest jeszcze jedna ciekawa kategoria. Przeglądając Reelsy, trafiam niekiedy na konta, które zajmują się właściwie tylko jednym rodzajem contentu: pokazują, jak komponować flatlay. To znaczy w jednym ujęciu układają kolejne elementy. Na inspiracyjne, klimatyczne wideo. I muszę przyznać, że gdy na początku widać pusty blat czy jakąś tkaninę, to potrafi zaskakująco wciągnąć w oglądanie takiego nagrania. 😀

Sprzęt potrzebny do nagrywania Reelsów od góry

Fajny pomysł to jedno. Wykonanie nagrania od góry wymaga stworzenia konkretnych warunków. I tutaj wymieniłabym przede wszystkim dwie rzeczy:

  • dobre oświetlenie,
  • odpowiedni statyw.

Za chwilę omówię te dwie kwestie bardziej szczegółowo, ale najpierw słowo o sprzęcie do kręcenia Reelsów. Pytania o moje polecenia i rekomendacje pojawiały się tak często, że stworzyłam na ten temat darmowy poradnik. Miniebook Krecimy wideo: Przydatny sprzęt możesz pobrać z mojej strony. Znajdziesz w nim nie tylko konkretne modele, ale również linki do sklepów, dzięki czemu sprawdzisz szybko, ile co kosztuje.



Przygotowałam to zestawienie na podstawie własnych doświadczeń – i polecam tylko to, co u mnie się sprawdziło. Oprócz lamp i statywów jest tam również kilka praktycznych wskazówek i gadżetów. A także opowieść o tym, jak czasami można sobie poradzić… bez sprzętu. 😉

Lampy do nagrywania Reelsów od góry

Doświetlanie przestrzeni, gdy filmujesz od góry, jest naprawdę wymagające. Osobiście staram się  wykorzystywać przy tego rodzaju ujęciach dzienne światło. Oczywiście, nie zawsze się to uda, trzeba też wiedzieć mniej więcej, w jakich godzinach warunki będą najlepsze. Ale często naturalne światło pozwala osiągnąć coś ciekawego (jak na przedstawiającym backstage zdjęciu poniżej). Albo dobieram coś bardzo efektownego. Na przykład taką ostrą smugę światła (używam do tego strumienicy) – więcej mówię o tym w szkoleniu Reels dla zarobionych.

Statyw do nagrywania Reelsów od góry

Druga rzecz, czyli statyw. Do ujęć od góry najlepszy będzie taki z łamaną kolumną.  Wysokość statywu i długość ramienia muszą być odpowiednie, aby telefon lub aparat dało się umiejscowić dokładnie nad Twoim obszarem roboczym. Jeśli jest to podłoga, a w kadrze nie masz wielu rzeczy – to dość proste. Ale na przykład stół i stosunkowo szerokie ujęcie – to już może być wyzwanie.

Przykłady Reelsów nagrywanych od góry

Zobacz, jak różnie można wykorzystać w Rolkach ujęcia od góry. W niektórych przykładach znajdziesz efekty świetlne, o których wspomniałam powyżej. Klikając w poszczególne obrazki, obejrzysz konkretne Rolki – link przeniesie Cię do aplikacji Instagram.

Mam też przykład z mojego konta. To Rolka o uzupełnianiu Uniwersalnego Kalendarza Treści, który przygotowałam, aby wszystkim chętnym ułatwić planowanie działań na IG.

Jak nagrywać Reelsy od góry – podsumowanie

Jak w przypadku każdej techniki, również ten sposób nagrywania staje się łatwiejszy, gdy przetestujesz różne możliwości i wybierzesz coś, co u Ciebie dobrze działa. Pamiętaj, że konkretne polecenia dotyczące sprzętu zostawiłam w darmowym poradniku – do pobrania na mojej stronie. 

Kilka istotnych porad zebrałam w tekście o jakości wideo. Na blogu znajdziesz też przeglądowe i szczegółowe teksty o sprzętach do kręcenia

A pomysły i inspiracje znajdziesz oczywiście na Insta. Najważniejsze, by zamiast zapisywać kolejne Rolki, szybko zacząć próbować działać samodzielnie.


Cześć, jestem Ola.

Uczę, jak przyciągać nowych obserwujących i zatrzymać ich na dłużej. Swoją wiedzą dzielę się tu na blogu oraz publikując na moim koncie IG tzw. korki z Insta. Jestem też autorką kultowej serii e-booków Korki z Insta.

W czym mogę Ci pomóc?