You are currently viewing Jak poprawić jakość wideo (Reels)

Jak poprawić jakość wideo (Reels)

Dzięki mediom społecznościowym działania marketingowe możemy prowadzić organicznie. Nie powiem, że bezpłatnie, bo czas poświęcony na tworzenie contentu to przecież też koszt! No właśnie – content. Przygotowanie go to cały proces, a konkurencja nie śpi. Liczy się pomysł, ale oprócz tego też realizacja, cała lista szczegółów i legendarny algorytm. Jakich Reelsów oczekuje społeczność Instagrama? Ciekawych, efektownych, miłych dla oka i ucha. Czyli jakościowych. No dobrze, ale jak poprawić jakość wideo? Oto krótki, ale praktyczny poradnik.

W tekście będę wstawiała odnośniki do innych wpisów na blogu, w których poszczególne zagadnienia omawiam bardziej szczegółowo.

Natomiast z  tego artykułu dowiesz się między innymi:

Od czego zależy jakość wideo

Reelsy same w sobie nie są trudne. Ale nagrywanie wideo, które przyciąga uwagę, to już zupełnie odrębny temat. Na fajną Rolkę składa się nie tylko nagrany materiał, ale i montaż, chwytliwy nagłówek czy dobór muzyki. Zostawiam jednak fazę koncepcyjną i postprodukcję – skupiam się na jakościowych nagraniach.

I tutaj wyróżniłabym dwa zagadnienia:

  • sprzęt, którego używasz do kręcenia,
  • ustawienia i parametry – uwaga! nie tylko na etapie nagrywania.

Myślisz być może, że praca nad Rolkami zajmuje zbyt wiele czasu, a przy tym wymaga ogromu sprzętu i doświadczenia? W takim razie zachęcam Cię do zapoznania się z moim szkoleniem Reels dla zarobionych, w którym opowiadam, jak dobrze się zorganizować, by maksymalnie wykorzystać czas, jaki chcesz i możesz przeznaczyć na tworzenie Rolek.

Jakość wideo – od czego zacząć

Zanim przejdziemy do rozkładania tematu na czynniki pierwsze, mam małą, ale bardzo ważną uwagę. Twoje Rolki będą lepsze, gdy dobrze przygotujesz się do ich tworzenia. Mam na myśli przygotowanie teoretyczne i praktyczne.

Nie ma takich ustawień w telefonie, które zagwarantują Ci piękne wideo w każdych warunkach. Aby wykorzystać maksymalnie potencjał sprzętu, którym nagrywasz, i nie stać się ofiarą technicznych rozwiązań aplikacji, musisz wiedzieć, co i jak robisz. Umieć dostosować siebie, sprzęt i ustawienia do warunków. Albo wybierać warunki, dzięki którym masz większą szansę na fajne efekty. Krótko mówiąc: umieć mniej więcej ocenić, czy coś z tego będzie – jeszcze zanim poświęcisz długie godziny na nagrywanie, obróbkę i montaż.

Właśnie dlatego tworzę treści i produkty edukacyjne. Omawiam w nich krok po kroku cały proces. I namawiam do testowania – bo to też bardzo ważne, aby z konkretnymi informacjami zacząć działać jak najszybciej.

Jeśli chcesz wykorzystywać Rolki w swoich działaniach na IG, zachęcam Cię do sięgnięcia po:

Natomiast jeżeli chcesz przyspieszyć swoją pracę nad Reelsami i lepiej zorganizować swój warsztat pracy, polecam wspomniane już wyżej, dostępne online godzinne szkolenie Reels dla zarobionych, w którym dzielę się swoimi doświadczeniami i pokazuję, jak moje nagrywanie wygląda od zaplecza.

Jak poprawić jakość wideo: sprzęt czy parametry?

Rozprawmy się z jeszcze jednym, często pojawiającym się pytaniem – co jest ważniejsze: sprzęt czy parametry nagrywania? I wiem, że odpowiedź może Cię zirytować: nic nie jest ważniejsze, bo tak naprawdę wszystko ma znaczenie.

Nawet najdroższy sprzęt nie zagwarantuje Ci virala – musisz tego sprzętu umiejętnie użyć. Jednocześnie w wielu sytuacjach możesz się obejść bez statywu, bo sama tworzyłam niezbędne podpórki na poczekaniu – z suszarki na pranie i kija od szczotki.

Czy to oznacza, że wystarczy tylko smartfon? Przy regularnej pracy z Reelsami na pewno warto mieć gotowe rozwiązania i sprawdzony sprzęt. To pozwoli Ci osiągać zamierzone efekty w kontrolowany sposób. Nie liczyłabym, że „zawsze coś się uda wycisnąć” ze spontanicznych nagrań. Kiepskiego kadru czy fatalnego oświetlenia nie zniwelujesz nawet najlepszymi filtrami w czasie montażu. Nawet jeśli nagrywasz w 4K.

Na przykład w  tej Rolce na moim IG pokazałam, co potrafi zrobić fajne światło (kliknij w obrazek, aby odtworzyć Rolkę w aplikacji Instagram):

Ilustracja na temat jakość wideo Screenshot Reelsa Zdjęcie Oli Foryś i napis Co potrafi zrobić fajne światło? To:

Sprzęt a jakość wideo

W zależności od tego, jakie Rolki kręcisz, możesz potrzebować bardzo różnego sprzętu. Oczywiście musisz mieć sprzęt do nagrywania (smartfon, aparat lub kamerę). Ja za must have uważam też statyw – szczególnie jeśli nie ma komu Cię nagrywać. Poza tym dużo zależy, gdzie, jak i o której godzinie nagrywasz. Czy mówisz bezpośrednio do kamery. Nagrywasz statyczne lub dynamiczne kadry.

Jak widzisz, zmiennych jest naprawdę dużo. I przeważnie jest tak, że nawet w ramach jednej kategorii, na przykład oświetlenia, możliwości sprzętowych jest wiele. Wybór to kwestia potrzeb i oczywiście pieniędzy. Ale od razu mówię, że nawet z budżetowym sprzętem można kręcić fajne wideo.

Tak jak wspomniałam wyżej, na blogu pojawiły się już wpisy omawiające szczegółowo poszczególne sprzęty, takie jak:

Dostępny jest też artykuł, w którym przekrojowo omówiłam sprzęt, w który warto zaopatrzyć się, gdy dopiero startujesz z kręceniem Reelsów. A nazwy konkretnych modeli (sprawdzonych osobiście!) i linki do nich zamieściłam w również wspomnianym darmowym poradniku Kręcimy wideo: Przydatny sprzęt.



Parametry a jakość wideo

We wstępie wspomniałam, że liczą się nie tylko parametry nagrywania. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Przeważnie do Rolek potrzebujemy pionowego kadru. Ale nie zawsze! Dzięki szablonom z podziałem ekranu można bardzo ciekawie wykorzystać również nagrania poziome. Na moim Instagramie jest tutorial, w którym pokazuję, jak ciekawie połączyć poziome nagrania w efektowny kolaż wideo:

Klikając w obrazek, zobaczysz Rolkę z instrukcją w aplikacji IG:

Ale wracajmy do parametrów! Później do wyboru masz jeszcze:

  • nagrywanie przednią lub tylną kamerą – ja wybieram zawsze tę w obudowie,
  • nagrywanie w 30 lub 60 klatkach – osobiście wolę 60,
  • rozdzielczość nagrywania – jeśli tylko masz taką opcję, wybierz 4K.

Czy to koniec? Nie – bo bardzo istotny jest też moment eksportu. Nie można powiedzieć, żeby aplikacja była tu naszym sprzymierzeńcem. Sami, celowo, musimy nieco zejść z tonu, żeby IG nie postanowił wprowadzić drastycznych zmian w naszym imieniu. Dlatego eksportuj swoje pliki w HD.

Zastanawiasz się, gdzie to wszystko ustawić i sprawdzić? Bardzo dokładne instrukcje z tutorialami w interfejsie IG na iPhone’a i Androida umieściłam we wspomnianych videobookach: kompleksowym Korki z Insta: Reels i nastawionym na praktykę Kreatywne wideo: 50 tutoriali.

Jak poprawić jakość wideo – moje porady

Czy jest coś jeszcze, o czym nie wspomniałam tutaj lub w poradniku, a co ma kluczowe znaczenie? Po kilku latach nagrywania mam już swoją rutynę. Ćwiczenie czyni mistrzem – banalne, ale prawdziwe. Wiem już:

  • o której mam w mieszkaniu czy w studiu najlepsze do nagrywania naturalne światło,
  • które lampy dadzą najciekawsze efekty, gdy nagrywam gadane wideo,
  • kiedy warto używać zewnętrznego mikrofonu.

Dlatego moja podstawowa rada brzmi: sprawdź, z czym pracujesz. To znaczy, jakie masz warunki, na co pozwala Ci sprzęt i ile jesteś w stanie zmienić w montażu. Może warto pomyśleć o dokupieniu jakiegoś sprzętu? A może zechcesz przetestować jakąś nową aplikację do montażu wideo?

Aby unikać rozczarowań, wypracowałam też pewien nawyk: sprawdzam materiał bezpośrednio po nagraniu. Dzięki temu wiem, czy muszę coś poprawić. Nie ma nic gorszego, niż po kilku godzinach pracy stwierdzić, że pliki do niczego się nie nadają, bo kadr jest kiepski, a zamiast twarzy mam biały placek od źle ustawionej lampy.


Cześć, jestem Ola.

Uczę, jak przyciągać nowych obserwujących i zatrzymać ich na dłużej. Swoją wiedzą dzielę się tu na blogu oraz publikując na moim koncie IG tzw. korki z Insta. Jestem też autorką kultowej serii e-booków Korki z Insta.

W czym mogę Ci pomóc?