You are currently viewing Statyw do nagrywania Reels – jaki wybrać

Statyw do nagrywania Reels – jaki wybrać

Kręcenie Rolek wielu osobom wydaje się skomplikowane. Jedni wskazują na bardzo rozbudowane aplikacje do montażu. Jeszcze innych zniechęca mityczna nieprzychylność algorytmu. A sporo osób blokuje przekonanie, że aby kręcić i montować ciekawe Reelsy, potrzebują całego profesjonalnego studia wypełnionego drogim sprzętem. Czy to konieczne? I czy faktycznie od razu potrzebujemy wszystkiego? Ten tekst jest częścią cyklu o sprzęcie przydatnym do kręcenia wideo. Tym razem pod lupę bierzemy statyw do nagrywania Reels.

Przeczytaj również wpisy o oświetleniu, mikrofonach oraz przekrojowy artykuł o sprzęcie dla początkujących.

A z tekstu dowiesz się między innymi:

Czy statyw jest rzeczywiście niezbędny do nagrywania Reels

Często powtarzam, że statyw to najlepszy przyjaciel każdego, kto chce kręcić Rolki. Nie przesadzam! Wyobrażam sobie, że bez wielu rzeczy można się w tym procesie obejść – i to nawet z sukcesem publikując kolejne wideo. Ale statyw tak ułatwia i przyspiesza pracę, że dla mnie jest już absolutnie podstawowym wyposażeniem w czasie nagrywania.

Dzięki temu, że obraz jest stabilny, a kadr ten sam, o wiele łatwiej później zmontować całość. Bez konieczności kadrowania, docinania i bez nieprzyjemnych przeskoków.

Sprzęt do nagrywania Rolek – darmowy poradnik

Więcej o zaletach statywu oraz przydatności sprzętu przeczytasz w specjalnie przygotowanym poradniku Kręcimy wideo: Przydatny sprzęt. Stworzyłam go na podstawie kilku lat moich doświadczeń, po wypróbowaniu naprawdę sporej liczby narzędzi i gadżetów. I tak, wskazuję w tekście wprost, jakie marki i modele polecam!

Co ważne, poradnik pisałam z perspektywy osoby, która pracowała w naprawdę różnych warunkach. W niewielkim mieszkaniu, w profesjonalnym studiu, z asystą, samodzielnie, a nawet zajmując się jednocześnie niemowlakiem. Przydatny sprzęt możesz pobrać bezpłatnie ze strony Korki z Insta.

A poniżej przeczytasz jeszcze kilka moich wskazówek dotyczących konkretnie statywów.

Rodzaje statywów do nagrywania Reels

Jest w czym wybierać, ale zdecydowanie odradzam kupowanie wszystkich rodzajów statywów na raz. Nie zawsze najdroższy i największy będzie najbardziej przydatny. Wybierz taki, który rzeczywiście ułatwi Ci pracę, a konieczność rozkładania go i składania oraz przenoszenia nie spowoduje frustracji.

Osobiście wypróbowałam następujące rodzaje statywów do kręcenia wideo:

  • statyw biurkowy,
  • viralowy statyw na jednej nóżce,
  • klasyczny statyw na trzech nogach,
  • statyw z łamaną kolumną,
  • zestaw lampa pierścieniowa + uchwyt na telefon.
Statyw do nagrywania Reels – różne modele widoczne na różowym tle

O wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań przeczytasz w bezpłatnym poradniku Przydatny sprzęt.

Czy jest alternatywa dla statywu, gdy nagrywamy Reelsy

Powiem zupełnie szczerze: na dłuższą metę nie warto szukać alternatyw. Jeśli regularnie kręcisz wideo (lub robisz zdjęcia, montujesz filmy poklatkowe), statyw to absolutny must have. W kryzysowych sytuacjach można go oczywiście czymś zastąpić. Oprzeć telefon, przymocować do czegoś taśmą lub kawałkiem sznurka, umieścić w słoiku. Sama robiłam to wielokrotnie, ale to, że mam statyw pod ręką, gdy zaczynam pracować, daje mi duży komfort.

Są sytuacje, które wymagają natychmiastowych rozwiązań, zmontowanych z tego, co akurat jest pod ręką. Sama przerabiałam to niejednokrotnie. 😉

Na lewym zdjęciu pokój w którym na kiju od mopa ułożonym poziomo leży telefon, na drugim zdjęciu telefon stoi w kubku na biurku obok pracującej przy komputerze osoby – moje pomysły na alternatywny statyw do nagrywania Reels


O czym pamiętać, wybierając statyw do nagrywania Reels

Szerzej piszę o tym we wspomnianym poradniku, więc żeby się nie powtarzać, wypunktuję tylko najistotniejsze sprawy, które warto wziąć pod uwagę, wybierając statyw.

  • Złożone statywy wyglądają bardzo podobnie – sprawdź, czy parametry po rozłożeniu odpowiadają Twoim potrzebom. To wysokość statywu zapewni Ci możliwość kręcenia w prostszy sposób jakościowego wideo z różnych odległości i w pomieszczeniach o różnym układzie.
  • Dużo kręcisz w terenie? Zwróć uwagę na wielkość i ciężar statywu – zabieranie go ze sobą może szybko się znudzić, gdy będzie nieporęczny.
  • W domu również trzeba gdzieś ten cały sprzęt przechowywać. No, chyba że masz dedykowany pokój do pracy lub osobne studio – to super sytuacja.
  • W zależności od tego, jak kręcisz swoje wideo, na samym statywie może się nie skończyć. Możesz potrzebować dodatków takich jak na przykład uchwyt do telefonu czy selfie stick. Szczegóły (wraz z polecanymi modelami) znajdziesz w moim poradniku.
  • Przed zakupem zweryfikuj, czy jakiś szeroko polecany na Instagramie model rzeczywiście wpisuje się w Twój rytm pracy. Osoba kręcąca na zewnątrz, w naturze może potrzebować zupełnie innego sprzętu niż ta, która nagrywa tutoriale makijażowe.

Jaki statyw do nagrywania Reels wybrać

Oferta na rynku jest naprawdę bogata i wiem, że wybór odpowiedniego statywu, szczególnie na początku twórczej drogi, może być problematyczny. Nie jest sztuką wydać mnóstwo kasy na sprzęt, który z różnych powodów okaże się nieprzydatny. Z drugiej strony kupowanie po kolei wszystkich opcji od najtańszej i testowanie to niekiedy prosta droga do wydania jeszcze większego hajsu. Skorzystaj z mojego doświadczenia i sprawdź poszczególne rodzaj statywów wraz z nazwami modeli i aktualnymi cenami w darmowym poradniku.

Mam nadzieję, że po lekturze tego tekstu i poradnika o sprzęcie, wiesz nieco lepiej, w jakim kierunku pójść, szukając odpowiednich modeli dla siebie. Dobrym rozwiązaniem może być pożyczenie konkretnego sprzętu od znajomych lub z oficjalnej wypożyczalni, jeśli taka funkcjonuje w Twoim mieście. Ale jeżeli nie masz takiej możliwości, przeanalizuj swoje potrzeby, zastanów się, w jakich miejscach i sytuacjach będziesz korzystać ze statywu – i wybierz ten, który maksymalnie wesprze Twoje działania z Reelsami.

Co oprócz sprzętu? Poznaj videobooki Wild Rocks

Szukasz kompleksowego przewodnika po planowaniu i tworzeniu Rolek? Chcesz podnieść jakość swoich nagrań i wykorzystywać Reelsy w działaniach biznesowych? Zajrzyj do sklepu i sprawdź pełną ofertę moich produktów.

Przygotowuję wszystkie swoje videobooki i szkolenia tak, by były zrozumiałe dla początkujących. Ale wiedza i praktyczne porady, jakie w nich zawieram, przydadzą się również tym, którzy na Instagramie i z Reelsami działają nie od dziś.


Pozostałe teksty o sprzęcie znajdziesz w tych wpisach:


Cześć, jestem Ola.

Uczę, jak przyciągać nowych obserwujących i zatrzymać ich na dłużej. Swoją wiedzą dzielę się tu na blogu oraz publikując na moim koncie IG tzw. korki z Insta. Jestem też autorką kultowej serii e-booków Korki z Insta.

W czym mogę Ci pomóc?