Kręcenie Rolek wielu osobom wydaje się skomplikowane. Jedni wskazują na bardzo rozbudowane aplikacje do montażu. Jeszcze innych zniechęca mityczna nieprzychylność algorytmu. A sporo osób blokuje przekonanie, że aby kręcić i montować ciekawe Reelsy, potrzebują całego profesjonalnego studia wypełnionego drogim sprzętem. Czy to konieczne? I czy faktycznie od razu potrzebujemy wszystkiego? Ten tekst jest częścią cyklu o sprzęcie przydatnym do kręcenia wideo. Tym razem pod lupę bierzemy statyw do nagrywania Reels.
Przeczytaj również wpisy o oświetleniu, mikrofonach oraz przekrojowy artykuł o sprzęcie dla początkujących.
- Lampy do nagrywania wideo
- Mikrofon do nagrywania Rolek
- Jaki sprzęt do nagrywania wybrać, gdy zaczynasz kręcić Reelsy
A z tekstu dowiesz się między innymi:
- Czy statyw to niezbędny element wyposażenia.
- Które rodzaje i modele wypróbowałam i polecam do nagrywania.
- Jakie rodzaje statywów dostępne są na rynku.
- Czy statyw można czymś zastąpić.
- O czym pamiętać, wybierając statyw.
- Jaki statyw do nagrywania warto wybrać.
Czy statyw jest rzeczywiście niezbędny do nagrywania Reels
Często powtarzam, że statyw to najlepszy przyjaciel każdego, kto chce kręcić Rolki. Nie przesadzam! Wyobrażam sobie, że bez wielu rzeczy można się w tym procesie obejść – i to nawet z sukcesem publikując kolejne wideo. Ale statyw tak ułatwia i przyspiesza pracę, że dla mnie jest już absolutnie podstawowym wyposażeniem w czasie nagrywania.
Dzięki temu, że obraz jest stabilny, a kadr ten sam, o wiele łatwiej później zmontować całość. Bez konieczności kadrowania, docinania i bez nieprzyjemnych przeskoków.
Sprzęt do nagrywania Rolek – darmowy poradnik
Więcej o zaletach statywu oraz przydatności sprzętu przeczytasz w specjalnie przygotowanym poradniku Kręcimy wideo: Przydatny sprzęt. Stworzyłam go na podstawie kilku lat moich doświadczeń, po wypróbowaniu naprawdę sporej liczby narzędzi i gadżetów. I tak, wskazuję w tekście wprost, jakie marki i modele polecam!
Co ważne, poradnik pisałam z perspektywy osoby, która pracowała w naprawdę różnych warunkach. W niewielkim mieszkaniu, w profesjonalnym studiu, z asystą, samodzielnie, a nawet zajmując się jednocześnie niemowlakiem. Przydatny sprzęt możesz pobrać bezpłatnie ze strony Korki z Insta.
A poniżej przeczytasz jeszcze kilka moich wskazówek dotyczących konkretnie statywów.
Rodzaje statywów do nagrywania Reels
Jest w czym wybierać, ale zdecydowanie odradzam kupowanie wszystkich rodzajów statywów na raz. Nie zawsze najdroższy i największy będzie najbardziej przydatny. Wybierz taki, który rzeczywiście ułatwi Ci pracę, a konieczność rozkładania go i składania oraz przenoszenia nie spowoduje frustracji.
Osobiście wypróbowałam następujące rodzaje statywów do kręcenia wideo:
- statyw biurkowy,
- viralowy statyw na jednej nóżce,
- klasyczny statyw na trzech nogach,
- statyw z łamaną kolumną,
- zestaw lampa pierścieniowa + uchwyt na telefon.
O wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań przeczytasz w bezpłatnym poradniku Przydatny sprzęt.
Czy jest alternatywa dla statywu, gdy nagrywamy Reelsy
Powiem zupełnie szczerze: na dłuższą metę nie warto szukać alternatyw. Jeśli regularnie kręcisz wideo (lub robisz zdjęcia, montujesz filmy poklatkowe), statyw to absolutny must have. W kryzysowych sytuacjach można go oczywiście czymś zastąpić. Oprzeć telefon, przymocować do czegoś taśmą lub kawałkiem sznurka, umieścić w słoiku. Sama robiłam to wielokrotnie, ale to, że mam statyw pod ręką, gdy zaczynam pracować, daje mi duży komfort.
Są sytuacje, które wymagają natychmiastowych rozwiązań, zmontowanych z tego, co akurat jest pod ręką. Sama przerabiałam to niejednokrotnie. 😉
O czym pamiętać, wybierając statyw do nagrywania Reels
Szerzej piszę o tym we wspomnianym poradniku, więc żeby się nie powtarzać, wypunktuję tylko najistotniejsze sprawy, które warto wziąć pod uwagę, wybierając statyw.
- Złożone statywy wyglądają bardzo podobnie – sprawdź, czy parametry po rozłożeniu odpowiadają Twoim potrzebom. To wysokość statywu zapewni Ci możliwość kręcenia w prostszy sposób jakościowego wideo z różnych odległości i w pomieszczeniach o różnym układzie.
- Dużo kręcisz w terenie? Zwróć uwagę na wielkość i ciężar statywu – zabieranie go ze sobą może szybko się znudzić, gdy będzie nieporęczny.
- W domu również trzeba gdzieś ten cały sprzęt przechowywać. No, chyba że masz dedykowany pokój do pracy lub osobne studio – to super sytuacja.
- W zależności od tego, jak kręcisz swoje wideo, na samym statywie może się nie skończyć. Możesz potrzebować dodatków takich jak na przykład uchwyt do telefonu czy selfie stick. Szczegóły (wraz z polecanymi modelami) znajdziesz w moim poradniku.
- Przed zakupem zweryfikuj, czy jakiś szeroko polecany na Instagramie model rzeczywiście wpisuje się w Twój rytm pracy. Osoba kręcąca na zewnątrz, w naturze może potrzebować zupełnie innego sprzętu niż ta, która nagrywa tutoriale makijażowe.
Jaki statyw do nagrywania Reels wybrać
Oferta na rynku jest naprawdę bogata i wiem, że wybór odpowiedniego statywu, szczególnie na początku twórczej drogi, może być problematyczny. Nie jest sztuką wydać mnóstwo kasy na sprzęt, który z różnych powodów okaże się nieprzydatny. Z drugiej strony kupowanie po kolei wszystkich opcji od najtańszej i testowanie to niekiedy prosta droga do wydania jeszcze większego hajsu. Skorzystaj z mojego doświadczenia i sprawdź poszczególne rodzaj statywów wraz z nazwami modeli i aktualnymi cenami w darmowym poradniku.
Mam nadzieję, że po lekturze tego tekstu i poradnika o sprzęcie, wiesz nieco lepiej, w jakim kierunku pójść, szukając odpowiednich modeli dla siebie. Dobrym rozwiązaniem może być pożyczenie konkretnego sprzętu od znajomych lub z oficjalnej wypożyczalni, jeśli taka funkcjonuje w Twoim mieście. Ale jeżeli nie masz takiej możliwości, przeanalizuj swoje potrzeby, zastanów się, w jakich miejscach i sytuacjach będziesz korzystać ze statywu – i wybierz ten, który maksymalnie wesprze Twoje działania z Reelsami.
Co oprócz sprzętu? Poznaj videobooki Wild Rocks
Szukasz kompleksowego przewodnika po planowaniu i tworzeniu Rolek? Chcesz podnieść jakość swoich nagrań i wykorzystywać Reelsy w działaniach biznesowych? Zajrzyj do sklepu i sprawdź pełną ofertę moich produktów.
Przygotowuję wszystkie swoje videobooki i szkolenia tak, by były zrozumiałe dla początkujących. Ale wiedza i praktyczne porady, jakie w nich zawieram, przydadzą się również tym, którzy na Instagramie i z Reelsami działają nie od dziś.
Pozostałe teksty o sprzęcie znajdziesz w tych wpisach:
- Lampy do nagrywania wideo
- Mikrofon do nagrywania Rolek
- Jaki sprzęt do nagrywania wybrać, gdy zaczynasz kręcić Reelsy
Cześć, jestem Ola.
Uczę, jak przyciągać nowych obserwujących i zatrzymać ich na dłużej. Swoją wiedzą dzielę się tu na blogu oraz publikując na moim koncie IG tzw. korki z Insta. Jestem też autorką kultowej serii e-booków Korki z Insta.