Rolki stały się bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym formatem na Instagramie. Dynamiczne wideo i świetnie dopasowana muzyka to dziś sposób na rozrywkę, edukację i pokazywanie niemal każdego lifestylowego tematu – od gotowania, przez popkulturowe polecajki, po podróżowanie. Atrakcyjne materiały – własne i cudze – chcemy niekiedy zachować na dłużej. Jest na to kilka sposobów, które różnią się miedzy sobą. W tym wpisie omawiam, jak pobrać Rolkę z Instagrama – tak, by zgodnie z potrzebami osiągnąć zamierzony efekt.
Z tego wpisu dowiesz się:
- Dlaczego warto wiedzieć, jak pobrać Rolkę z Instagrama.
- Jak pobierać Reelsy bezpośrednio w aplikacji.
- Jak pobrać Rolkę, nagrywając ekran.
- Za pomocą jakiego narzędzia można pobierać Rolki bez watermarka.
- Czym różni się pobieranie od zapisywania.
Jak pobrać Rolkę z Instagrama – i po co to robić
Powody, dla których użytkownicy chcą pobierać Rolki, mogą być bardzo różne. Pierwsze, które przychodzą mi do głowy, to między innymi:
- wykorzystanie stworzonego wcześniej wideo w innym kanale komunikacji (choćby na Tik Toku),
- zarchiwizowanie materiałów – na wypadek, gdyby w przyszłości miał się pojawić problem z dostępem do konta,
- używanie contentu w wersji offline,
- osadzenie Rolki w zewnętrznych treściach, takich jak strona internetowa, interaktywny e-book czy prezentacja.
Pamiętam, że pod postem na ten temat na moim profilu pojawił się też ciekawy komentarz. Jedna z komentujących osób stwierdziła, że to fajna opcja również dlatego, że czasami nie chcemy, by Rolka nadal była widoczna na naszym koncie, ale jednocześnie stanowi pamiątkę i dobrze by było ją zapisać, żeby móc do niej wrócić.
Jak pobrać Rolkę z IG bezpośrednio w aplikacji
Najprostszym sposobem, aby pobrać Rolkę z IG jest wykorzystanie konkretnej funkcji bezpośrednio w aplikacji. Dotyczy to Reelsów opublikowanych tylko w naszym profilu. W tym celu trzeba:
- Otworzyć Reels, który chcemy pobrać.
- Kliknąć w trzy kropki u dołu po prawej stronie.
- Wybrać polecenie Pobierz.
Materiał zapisze się w pamięci telefonu. Ale uwaga! Będzie to sam obraz, bez dźwięku. Dodatkowo również widoczny będzie tzw. watermark (znak wodny) – logo Instagrama i nazwa profilu. To oznakowanie bywa kłopotliwe, choćby w sytuacji, gdy chcielibyśmy wykorzystać materiał na innej platformie. Ale i na to są sposoby.
Jak zachować Rolkę z Instagrama – nagrywanie ekranu
Jednym z bardziej oczywistych sposobów jest nagranie ekranu. Nie jest to tak ściśle pobieranie zawartości, tylko metoda na jej zachowanie. Sama wykorzystuję nagrywanie ekranu w różnych sytuacjach, głównie tworząc Reelsy. Ale i do zarchiwizowania gotowej Rolki też można jej użyć.
Opcję tę ma szereg aplikacji, na przykład XRecorder. Aplikacje w ogóle mają mnóstwo przydatnych tricków, o czym pisałam już na blogu. Jednak i bez tego w każdym telefonie jest funkcja nagrywania ekranu. Jeśli nie chcesz od razu edytować zapisanego materiału, w zupełności wystarczy.
W większości telefonów z Androidem włączysz nagrywanie z poziomu górnego menu (tam, gdzie Wi-Fi i Bluetooth) – ta funkcja może się nazywać Nagrywanie ekranu lub Rejestrowanie ekranu.
Z kolei w iPhone’ach trzeba najpierw wejść do Ustawień telefonu, następnie wybrać Centrum sterowania i dodać do wyświetlanych narzędzi Nagrywanie z ekranu. Wtedy będzie dostępne na bieżąco w rozwijanym podręcznym menu.
Czy są inne metody? Owszem.
Jak pobrać Rolkę z IG – z dźwiękiem i bez watermarka
Żeby pobrać całość, czyli i wideo, i dźwięk wykorzystany w Rolce, można skorzystać z zewnętrznej aplikacji. Ta metoda ma też ten dodatkowy plus, że po pobraniu Rolki nie jest widoczny znaczek IG i nazwa profilu. No i można w ten sposób zapisywać nie tylko swoje Rolki.
Osobiście korzystam ze strony SaveInsta: https://saveinsta.app/en1.
To narzędzie, które umożliwia pobranie z Instagrama zdjęć i wszystkich formatów wykorzystujących wideo.
W przypadku tej opcji pobieranie również jest bardzo proste i szybkie. Należy:
- Wejść na jedną ze stron, które oferują pobieranie treści.
- W umieszczonej tam wyszukiwarce wkleić link* do wybranej Rolki.
- Kliknąć Downland (Pobierz).
*Link do konkretnej Rolki skopiujesz, wybierając w Reelsie otwartym w aplikacji z menu Udostępnij (znaczek samolociku) polecenie Kopiuj link.
Jeśli pobierasz w tej sposób Rolkę na komputerze, otwórz Rolkę, kliknij w trzy kropki i wybierz polecenie Kopiuj link.
Pobieranie Rolki a zapisywanie na później
Warto zaznaczyć, że choć w niektórych sytuacjach słowa pobierz i zapisz mogą odnosić się do czynności przynoszącej ten sam efekt, na Instagramie oznaczają coś innego.
Zapisanie Rolki to sposób na umieszczenie jej w osobistym archiwum dostępnym z poziomu aplikacji. Możemy w ten sposób zachowywać do obejrzenia w późniejszym czasie te materiały, które szczególnie się nam spodobały. Aby zachować porządek, można je gromadzić w konkretnych Kolekcjach, które są rodzajem folderów.
Zapisane Rolki nie archiwizują się jednak w pamięci telefonu i konkretne Kolekcje widoczne są tylko z poziomu konta, na którym zostały utworzone. Z kolei jeśli Rolka zostanie usunięta przez twórcę, nie będzie się wyświetlała w zapisanych. O widoczności Rolek na IG pisałam już na blogu – sprawdź, kto może oglądać Twoje Rolki, gdy są dostępne na Twoim profilu.
Cześć, jestem Ola.
Uczę, jak przyciągać nowych obserwujących i zatrzymać ich na dłużej. Swoją wiedzą dzielę się tu na blogu oraz publikując na moim koncie IG tzw. korki z Insta. Jestem też autorką kultowej serii e-booków Korki z Insta.