You are currently viewing Aplikacje do napisów – transkrypcja wideo

Aplikacje do napisów – transkrypcja wideo

Reels, choć jest krótką formą wideo, powinien zawierać kilka istotnych elementów. Estetyczny, dobrej jakości obraz przyciąga uwagę. Odpowiednio dopasowana muzyka robi klimat i nadaje dynamikę. Coś jeszcze? Tak, napisy. Mówi się o tym coraz więcej – i bardzo dobrze. Temat nie jest nowy na Instagramie, pojawiał się na długo przed Reelsami, już przy Stories. Choć wielu osobom ten element wideo wydaje się mało istotny, zapewniam: aplikacje do napisów mogą okazać się równie przydatne co te do montażu czy efektów.

Z tego tekstu dowiesz się między innymi:

Napisy w wideo – dlaczego warto je dodawać

Statystyki podają różne wartości, ale są zgodne co do tego, że zdecydowana większość (nawet do ponad 90%) osób ogląda wideo bez dźwięku. Może faktycznie częściej dotyczy to IS, ale nie tylko. Stawia to trochę pod znakiem zapytania konieczność dbania o dobrze dopasowaną muzykę w Reelsach. 😉 Uspokajam wiecznie wątpiących: dzięki dobraniu konkretnej muzyki Rolka może budować zasięgi niezależnie od innych parametrów – wyświetla się przecież również na karcie utworu.

Ale wracajmy do tematu! Ludzie z bardzo różnych powodów oglądają Insta Stories czy Reelsy bez dźwięku. Najbardziej oczywista przyczyna: część Twoich odbiorców to osoby z niepełnosprawnościami – słabosłyszące lub głuche.

Poza tym niemal wszyscy konsumujemy treści w mediach społecznościowych podczas przemieszczania się transportem publicznym, w pracy, w kolejce w sklepie, gdy usypiamy dzieci. Krótko mówiąc: więcej jest w ciągu dnia momentów, w których nie można lub „nie wypada” odpalić dźwięku. A o słuchawkach nie zawsze pamiętamy. Dzięki dodaniu napisów zwiększamy dostępność naszych „gadanych” materiałów. A to ma bezpośrednie przełożenie na oglądalność. I tak właśnie buduje się zasięgi. 😊

Przykłady rozmieszczenia napisów w moich Reelsach na profilu @wild.rocks:


Napisy w wideo – kiedy i jak je dodawać

Napisy w wideo nie są potrzebne zawsze, to prawda. Jeśli pokazujesz piękny krajobraz i nie komentujesz tego widoku głosowo – napisy nic nie wniosą. Ale już gdy chcesz powiedzieć, że to świetna miejscówka na wakacje, jednak tylko między majem i sierpniem – napisy sprawią, że taką informację przyswoi więcej osób. To wartościowa informacja, która trafi do nich – mimo odtwarzania bez dźwięku.

Możesz dodać napisy do wideo na kilka sposobów:

  • „wklepać” je ręcznie w aplikacji Instagram,
  • zamieścić je w zewnętrznej aplikacji, podczas montażu, również ręcznie; np. CupCat ma już co prawda dodawanie automatyczne, ale rozpoznaje tylko audio w języku angielskim,
  • skorzystać z aplikacji do generowania napisów, które dodają tekst w języku polskim automatycznie (z możliwością edycji).

Wpisywanie tekstu ręcznie jest czasochłonne, zdecydowanie wydłuża proces przygotowania wideo. Dlatego zachęcam do wypróbowania pomocnych aplikacji do napisów.

Aplikacje do napisów – jak wybrać

I Instagram, i TikTok wprowadziły, na razie dla filmów anglojęzycznych, zautomatyzowane dodawanie napisów wewnątrz aplikacji. To dowód na to, jak dynamicznie rozwijane są niektóre funkcjonalności. Niewykluczone, że taka opcja pojawi się niedługo również dla innych języków. Jak czybko i czy w ogóle będzie działać dla polskiego? Tego nie wiemy.

Tymczasem przygotowałam krótki przegląd zewnętrznych apek. Oczywiście nie są to wszystkie dostępne aplikacje do napisów. Jak zawsze polecam te, które sama wypróbowałam i o których mogę powiedzieć, czy i jak działają.

To samo polecam każdemu, kto chce korzystać z takich czy podobnych udogodnień. Warto wgrać apkę, potestować ją chwilę, porównać z jedną lub dwiema innymi i wybrać to, co najlepiej się sprawdza. Jeśli po jakimś czasie usłyszysz o apce, która ma szansę sprawdzić się lepiej, przetestuj i oceń, czy to coś dla Ciebie.

Nie ma aplikacji do napisów, która będzie idealna dla każdego – bo nasze potrzeby są różne. Poza tym zdarza się i tak, że ta sama aplikacja do napisów działa świetnie na jednym systemie operacyjnym, a na drugim bardzo ciężko się na niej pracuje. Dlatego przygotowałam rozróżnienie właśnie pod kątem systemów operacyjnych – iOS i Android.

Aplikacje do napisów – iPhone

Dla telefonów z iOS przetestowałam trzy aplikacje do generowania napisów i wszystkie trzy uznaję za nieźle działające i godne polecenia.

  • Captions AI – najbardziej zaawansowana i bardzo popularna wśród twórców wideo. Ma bardzo dużo opcji i stylów. I ogromny interfejs, według mnie stosunkowo trudny w obsłudze. Doceniam możliwości, jakie daje ta aplikacja do napisów, ale sama nie korzystam z niej regularnie.
  • AutoCap – dobrze generuje tekst, ma też sporo ciekawych opcji, na przykład dynamicznych animacji. W darmowej wersji dodaje znak wodny.
  • Liro – dobrze spełnia swoje podstawowe zadanie, również dodaje watermark w wersji bezpłatnej. Natomiast w płatnej opcji jest sporo droższa niż AutoCap.
Ilustracja do tekstu Aplikacje do napisów Transkrypcja wideo – screeny interfejsów aplikacji działających na iPhonie

Aplikacje do napisów – Android

Jeśli korzystasz z telefonu z Androidem, zdecydowanie odradzam używanie do generowania napisów AutoCap. To właśnie przykład tego, jak jedna aplikacja może odmiennie działać na różnym sprzęcie. Polecam natomiast te apki:

  • Voicella – działa naprawdę nieźle, a w bezpłatnej wersji ma pulę darmowych minut, w ramach której można dodawać napisy bez watermarka.
  • Automatic Captions & Subtitles – tu z kolei nie ma znaku wodnego, ale w moim odczuciu działa nieco bardziej topornie niż Voicella.
Ilustracja do tekstu Aplikacje do napisów Transkrypcja wideo – screeny interfejsów aplikacji działających na Androidzie

Aplikacje do napisów – podsumowanie

Dbasz o to, by Twoje wideo było wysokiej jakości i przykuwało uwagę odbiorców? Nie rezygnuj z dodawania napisów. Wiem, że to dodatkowe zadanie na checkliście, ale zdecydowanie warto zadbać i o ten element. Szczególnie, że z aplikacjami do napisów proces wygenerowania i edycji tekstu wcale nie jest aż tak czasochłonny.

Pamiętaj o trzech sprawach:

Po pierwsze, wybieraj odpowiednie fonty – tak, aby napisy były czytelne i faktycznie wspierały dostępność, a nie tylko były rozpraszającym uwagę dodatkiem.

Po drugie, przeczytaj wygenerowany przez automat tekst i sprawdź, czy faktycznie wszystko jest jak trzeba.

No i po trzecie,  nie umieszczaj tekstu w tzw. martwej strefie, czyli tych miejscach kadru, w którym napisy mogą zostać zasłonięte przez inne stałe lub wyskakujące elementy.


Interesuje Cię temat zewnętrznych aplikacji, dzięki którym usprawnisz swoje działania na Insta? Polecam tekst o polecanych przeze mnie aplikacjach do tworzenia Reels.

A jeśli szukasz kompleksowego przewodnika po temacie Rolek z uwzględnieniem strategii, technikaliów, narywania i montażu, sprawdź mój e-book: Korki z Insta: Reels.


Cześć, jestem Ola.

Uczę, jak przyciągać nowych obserwujących i zatrzymać ich na dłużej. Swoją wiedzą dzielę się tu na blogu oraz publikując na moim koncie IG tzw. korki z Insta. Jestem też autorką kultowej serii e-booków Korki z Insta.

W czym mogę Ci pomóc?